12.11.2021
Elazığ'da 11.11.2021 Milli Ağaçlandırma Günü Coşkuyla Kutlandı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve üçüncüsünü 11.11.2021 tarihinde yani bugün gerçekleştirdiğimiz "Milli Ağaçlandırma Gününde" aziz şehir Elazığ'ın heyecanına şahit oluyoruz.

Fidan dikimlerimiz köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilmektedir. Elâzığ'ımız bu seferberliğe geçen yıl inandığını gösterdi. Elazığlı vatandaşlar bu yıl da aynı heyecanını ortaya koyarak Milli Ağaçlandırma Günümüzü sahiplendi.

Milli Ağaçlandırma Gününde 81 İl ile eşzamanlı olarak yapılan Fidan Dikimi Etkinliğimiz için Sevgili Elazığ'lılarla birlikte 11.11.2021 tarihi saat 14.00 da Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi yerleşkesinde toplam 23.000 adet fidanı toprakla buluşturduk. 

Törene Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman, Elazığ AK Parti Millet Vekili Sayın Zülfü Demirbağ, Belediye Başkan Yardımcısı Sabahattin Uçar Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Soner Özgen, Bölge Müdür Yardımcımız Erdal Güngör, kamu kurum müdürleri ve çalışanları, dernekler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşması yapan Bölge Müdür Yardımcımız Erdal Güngör,

Bölge Müdürümüz Muhammed Salih Çetiner, Cumhurbaşkanımızın canlı yayınla katılım sağlayacağı Tunceli ilindeki programa iştirak etmesi nedeniyle bugün bizlerle birlikte olamadı. Sizlere kendisinin saygı ve hürmetlerini iletmek isterim.

Çağımızda yüz yüze kaldığımız küresel ısınma ve çölleşme tehlikelerine karşı alınan tedbirler kapsamında Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından her yıl 11 Kasım gününün "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanacağı talimatlanmış olup, bu yıl da ülke çapında yapılacak olan bu etkinlik ile;

Öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine, kısaca 7 den 77'ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla yılsonuna kadar 81 ilimizde, 84 milyon vatandaşımız için üçer adet olmak üzere toplam 252 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Bu kapsamda Elazığ ilimizde de yıl sonuna kadar 2 milyon 297 bin adet fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.

Bu etkinlik ile bir taraftan 7'den 77'ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması hedeflenirken, diğer taraftan da son yıllarda ülke genelinde yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını Dünya'ya duyurmak, dikkatleri Ülkemizin bu konuda yürüttüğü başarılı çalışmalara çekmek amaçlanmaktadır.

Etkinlikler, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere, okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecektir.

Bugün burada Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi yerleşkesinde sizlerle birlikte toplam 23.000 adet fidanı toprakla buluşturacağız.

Tüm imkânlarımızı seferber ederek orman varlığımızı arttırmak bizim gurur kaynağımız olacaktır. Yaptığımız çalışmalara destek veren Sayın Valimiz başta olmak üzere,    Belediye Başkanlığına, Fırat Üniversitesi Rektörlüğüne, Sayın Vali Yardımcımıza, İl Jandarma Komutanlığına, bütün kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, değerli basınımıza, bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen ve geleceğe nefes olmak için canla başla çalışan bütün mesai arkadaşlarıma ayrıca bu etkinliğimizi sahiplenen çok kıymetli Elazığ halkına huzurlarınızda şükranlarımı sunuyor, en yakın gelecekte "Yemyeşil Bir Elazığ" görebilmek umuduyla,  Saygılarımı arz ederim." dedi

Ardından fidan dikimi öncesinde bir konuşma yapan Elazığ Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman,  

"Türkiye, dünya çapında özellikle son 20 yıllık periyotta orman varlığını arttıran nadir ülkelerden bir tanesidir. Sanırım 3 ya da 4 ülkeden bir tanesiyiz. Bunda şüphesiz cumhurbaşkanımızın ağaçlandırmaya, yeşilin muhafazasına vermiş olduğu önemin büyük bir payı bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımızın talimatları ve direktifleri doğrultusunda Orman Genel Müdürlüğü her yıl katlanan, büyüyen bir kapasite ile gücünü arttırarak bu ağaçlandırma faaliyetlerinde bir hayli yol almış bulunuyor. Bu faaliyetleri de bütün dünyada örnek teşkil edecek noktaya erişmiş bulunuyor. İçinde bulunduğumuz alan, bir kampüs alanı. Üniversitelerimiz de kampüslerinin yeşil bir kampüs olması için çok gayret sarf ediyorlar. Esasen bizim Fırat Üniversite'mizin merkez kampüsü yeşilliğiyle iftihar edilecek bir kampüs alanına sahip. İnşallah, gelecekte burası da merkez kampüsü gibi yeşil bir kampüs hüviyetine kavuşacak. Dolayısıyla inşallah bu ve benzeri etkinliklerle orman varlığımızı arttırır, en önemlisi de gençlerimizin, çocuklarımızın tabiatı korumanın, doğanın dengesinin farkına varmalarına vesile oluruz" dedi.

Merkez İşletme Şefimiz Yahya Acıkmaz'ın Fidan Dikim tekniğini anlatmasının ardından fidan dikim alanına geçildi.

Daha sonra tören alanındaki misafirlerimize  yapılan  ikramlarımızın  ardından fidan dağıtımı yapılarak  etkinliğimiz sona erdi.

 


Yazdır