31.03.2022
ORİKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi

Ormanlarımızı; korumak, izlemek, yasa dışı faaliyetleri engellenmek, orman suçlarına karşı anında ve olay yerinde müdahale edebilmek amacıyla ORIKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi kapsamında; Elazığ Orman Bölge Müdürlüğümüzün dört işletme müdürlüğünde  yerli ve milli yapay zeka ile suç tespiti yapan fotokapanlar kullanılmaya başlanmıştır.

Bölge Müdürlüğümüze, 30.03.2022 tarihinde, Orman Genel Müdürlüğü OZM Dairesi Başkanlığı tarafından, fotokapan kullanım, işletme ve teknik eğitimleri OZM Şube Müdürü Kamuran Birinci ve ORİKEM Koordinatörü Yazgı Coşgun Polad tarafından verilmiştir.

Başta kesme, nakil ve otlatma olmak üzere açma, işgal-faydalanma, kaçak avlanma vb. orman suçları ile mücadelede kullanılan fotokapanlar ile aynı zamanda insan, kaynak ve zaman tasarrufları da sağlanması amaçlanmaktadır.

Fotokapanlar ile orman sahaları 7*24 izlenmektedir. Hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan görüntü ve videolar, M2M (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zeka tarafından işlenmekte ve ilgili orman işletme şefine gerçek (eş) zamanlı olarak alarm gönderilmektedir.

Yerli ve Milli Yapay Zeka destekli fotokapanlarda insan, hayvan, araç ve iş makinesi türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak öncelikli alarm sınıfları oluşturulmakta ve plaka tanımlama yapılabilmektedir.

Taşra teşkilatında kurulumu gerçekleştirilen fotokapanlar ile orman suçlarında teknolojik izleme yapılarak, yasadışı orman faaliyetlerine olay yerinde anında müdahale edilmeye çalışılacaktır. Düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntüler suç delili olarak kullanılabilecektir.

Ormanlarda fotokapan kullanımı yaygınlaştıkça, toplumsal karşılığının; bilinç, farkındalık ve caydırıcılık faktörlerinde ölçeklenebilir yükselişi beklenmektedir.Yazdır