Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
27.08.2018
​Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferinin 947. Yıl Etkinlikleri İçin Muş İlimize Teşrif Ettiler
 

Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümü kutlamaları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşti. Üç gün boyunca devam eden etkinliklerde; atlı okçuluk müsabakaları, ok atışları, geleneksel çocuk oyunları, kültür çadırları ve Konserler katılımcılardan yoğun ilgi gördü. 26 Ağustos günü yapılan kutlamalar farklı illerden çok sayıda vatandaşımızın katılımları ile gerçekleşti. Düzenlenen programa; Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar, il valileri,  milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum müdürleri, basın mensupları, farklı şehirlerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Malazgirt etkinlikleri tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti. Malazgirt Zaferi’nin 947.Yıldönümü etkinliklerinde bir konuşma yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmasında;

 “Fetih, zulme karşı başkaldırının adıdır” diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  konuşmasının devamında “Fetih, toprakların ve toplumların adalet, hakkaniyet, iman ve cesaret mayasıyla harmanlanması demektir. Bunun için de bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir. En büyük fethimiz, hiç şüphesiz, gönüllerin fethidir. Gittiğimiz her yere gönüllerden girdiğimiz içindir ki, aradan kaç asır geçerse geçsin varlığımız, izimiz, hatırımız tüm canlılığıyla devam ediyor.

Biz Malazgirt’te sadece bir zafer kazanmakla kalmadık. Biz Malazgirt’te aynı zamanda millet olduğumuzu, hem de nasıl bir millet olduğumuzu cümle âleme ilan ettik. Malazgirt’i nasıl bir millet hâline gelerek zafere dönüştürdüysek, Haçlı seferlerinin de, Moğol istilasının da, dört bir yandan uğradığımız tüm saldırıların da üstesinden aynı hissiyatla geldik. Şayet Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak, geçmişimizle birlikte geleceğimizi de kaybederiz. Onun için, artık Millî Park olarak ilan ettiğimiz bu ovaya baktığınızda, taş-toprak değil, medeniyetimizin atan kalbini görmelisiniz.” İfadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım da birer konuşma yaptılar. Törende Bölge Müdürümüz Ziya Polat ve İşletme Müdürümüz Mehmet Akbaş da hazır bulundular.

26 Ağustos 1071 tarihinde Bizans İmparatoru Romanos Diogenes komutasındaki Bizans Ordusu ile Sultan Alparslan komutasındaki Selçuklu Ordusu arasında cereyan eden ve zaferimiz ile neticelenen Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı saha 17 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak 43. milli parkımız olarak ilan edildi.

Yüzyıllar boyunca anayurt yapılacak Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasına sahne olmuş sahada kurulan bu 43. Milli Park ile 947 Yıl önce vatan yapılan bu topraklara aidiyet duygusunun ve vatanperverliğin pekiştirilmesi hedeflenmektedir.

Türklerin Anadolu’ya girişlerinin tescillendiği Malazgirt Meydan Muharebesi’nin Uzun Devreli Gelişme Planı hazırlandı. Plan kapsamında tarihi sahaya yapılacak çalışmalar arasında şunlar yer almaktadır;

Giriş kapısı, fetih yolu, mescit, merasim alanı, meydan, toplanma ve ikram alanı, namazgah, helikopter pisti, etnospor alanı, otopark, Türk tarihi temalı sosyal yaşam alanı, Malazgirt Meydan Muharebesi canlandırma alanı, anıt, ziyaretçi tanıtım merkezi, müze ve minyatür, rekreasyon alanı ile idari bina…

 

Yazdır