Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
16.11.2018
Akdamar Adası, Dört Mevsim Yeşil Olacak

Van'ın Gevaş ilçesinde bulunan ve tarihi Akdamar Kilisesi'ne de ev sahipliği yapan Akdamar Adasında yeşillendirme çalışması başlatıldı. Adanın her mevsim yeşil kalması ve üzerinde barındırdığı canlıların yaşamını sürdürebilmesi için Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yeşillendirme çalışmalarının startı verildi. Bu kapsamda Orman Bölge Müdürümüz Ziya Polat tarafından Akdamar Adasında ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Çalışma sonunda ada şartlarına en iyi şekilde uyum sağlayacak ağaçların dikimi yapılacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından da Adada peyzaj çalışmaları yürütülecek. 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Elazığ Orman Bölge Müdürümüz Ziya Polat,  Gevaş Kaymakamı İshak Çınar, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve ilgili daire başkanları ile birlikte adada incelemelerde bulundu. Vali Zorluoğlu, Akdamar Adası'nın iklim yapısına uygun ağaçların ekiminin yapılacağını söyledi. 

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti adada ağırladıklarını belirten Vali Zorluoğlu, adaya gelen ziyaretçilerin artık daha yeşil bir ada ile karşılaşacaklarını belirterek şöyle konuştu:

"Adaya getirdiğimiz tatlı su ile sadece insanlara değil, bitki ve hayvanlara da can suyu vermiş olacağız. Elazığ´dan gelen Orman Bölge Müdürümüz ile burada nasıl bir ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması yapabileceğimizi yerinde inceledik. Elazığ Orman Bölge ve Van Orman İşletme Müdürlüğümüz ile Belediyemizin ilgili ekipleri burada teknik düzeyde ortaklaşa çalışacaklar. Burası için en uygun ağaç türleri konusunda fikir geliştirecekler. İnşallah projesini tamamlayıp bu yıl içerisinde Sivil Toplum Örgütlerimizi, gönüllü vatandaşlarımızı da işin içine katarak adada bir ağaçlandırma faaliyeti yapacağız. İlimiz için, memleketimizin turizmi için, hayırlı uğurlu olsun.”

 


Yazdır